Войти

8 цікавих фактів про колір очей

Сьогодні існує безліч варіацій кольору очей, причому поширеність того чи іншого відтінку різниться в різних географічних зонах. Але чи завжди так було?Вчені довели, що близько 10 тисячоліть тому все населення Землі було карооким. Цей колір очей і зараз зустрічається найчастіше – у 70-90% людей.
 
Другим після карого з’явився блакитний відтінок. Це сталося через мутації – скорочення кількості меланіну в райдужній оболонці. Вчені виділяють від 12 (за системою радянського антрополога В.В. Бунака) до 16 (за шкалою Мартіна-Шульца, прийнятої на Заході) відтінків очей. Серед них – всілякі варіації блакитного, синього, карого, сірого, жовтого, зеленого та навіть чорного (що насправді є темно-темно-коричневим).
 
Переважна більшість дітей в Європі народжуються з блакитними очима, і такий відтінок зберігається приблизно до року, хоча темна пігментація може проявлятися вже на четвертому місяці життя. Причина змін в тому, що в райдужній оболонці починає накопичуватися меланін. Але тільки до трьох років судити про колір очей дитини не можна, хоча і до десяти-дванадцяти років відтінок все ще може продовжувати змінюватися. У літньому віці райдужна оболонка може знову збліднути через скорочення вироблення пігменту. Також іноді відтінок варіюється через деякі захворювання. Наприклад, при меланомі він темнішає, а при лейкемії світлішає.
 
Ступінь поширеності того чи іншого кольору очей в різних куточках планети пояснюється генофондом тієї чи іншої національності. Наприклад, більшість блакитноокого населення – вихідці з Північної Європи, Ірландії та Англії. А серед представників негроїдної раси в Америці відносно високий відсоток людей з чорними очима (11,9%).
 
Найбільш рідкісним кольором очей на землі є зелений, якщо не враховувати його варіації (сіро-зелений, зелений з жовто-коричневими вкрапленнями). Всього 2% населення земної кулі можуть з впевненістю назвати себе зеленоокими. Інший дуже рідкісний відтінок – червоний – є виключно наслідком альбінізма. У таких випадках пігмент меланін повністю відсутній в мезодермальних та ектодермальних шарах райдужної оболонки, тому видно колір крові в її прозорих судинах. Іноді, відтінок очей у альбіносів буває навіть фіолетовим, якщо червоний накладається на синій колір, що відбивається при розсіюванні світла в стромі – прозорої частини рогівки.
 
За кольором очей можна виявити деякі захворювання. Наприклад, абсолютно чорний відтінок очей говорить про відсутність райдужної оболонки – анірідію, що тягне за собою зниження гостроти зору, світлобоязнь та інші проблеми.
Очі можуть бути і різного кольору, а іноді тільки окрема частина райдужної оболонки може мати інший відтінок. Це два варіанти гетерохромії, що набагато більш поширена у тварин, ніж у людей. Найчастіше носії цього відхилення – білі кішки деяких порід і сибірські хаскі.
 
Існує пряма залежність між кольором очей і ступенем їх захищеності від ультрафіолету, що у великих дозах може надавати руйнівну дію на сітківку. У наших очей є природний захист від УФ-променів: рогівка, кришталик і райдужна оболонка. Причому ступінь цього захисту залежить від відтінку райдужної оболонки: чим вона є темнішою, тим менше шансів у ультрафіолету нашкодити зору. Саме тому у людей негроїдної раси, які живуть в спекотних країнах під палючим сонцем, темно-карі очі бувають найчастіше.
 
Однак, навіть темний колір райдужної оболонки не забезпечує достатнього рівня захисту від шкідливого впливу сонця. Тому людям з будь-яким кольором очей важливо оберігати свій зір від ультрафіолету. На допомогу приходять фотохромні лінзи, що блокують УФ-промені типів А і В, які ідеально підходять для використання в будь-який час року і в будь-яку погоду. Такі лінзи змінюють ступінь затемнення в залежності від освітленості, що дозволяє відчувати себе комфортно в одних і тих самих окулярах і під палючим сонцем, і вдома в похмурий день. 
 
Пам’ятайте, якого б кольору не були ваші очі, важливо завжди піклуватися про їх захист! 

 

МИ ЗНАЄМО ПРО ЗІР УСЕ!

Задайте питання лікарю-офтальмологу

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Клініка АЙЛАЗ www.ailas.com.ua
04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1
Тел.: 0(44) 364 10 01

Статья защищена законом об авторских и смежных правах. При использовании и перепечатке материала активная ссылка на портал о здоровом образе жизни hnb.com.ua обязательна!


Отзывы и комментарии (0)
Добавить комментарий
Интересно про здоровье:
© 2008-2024 Все права охраняются законодательством Украины. Использование материалов HnB.com.ua разрешается при условии размещения ссылки (для интернет-изданий гиперссылка, не закрытая для индексации поисковыми системами) на HnB.com.ua.