Войти

Яке око у вас домінує?

Наше тіло, незважаючи на симетричність, насправді, далеко від цього, це ж стосується і нашого зору.



лікар-офтальмолог вищої категорії медичного центру АЙЛАЗ  Савинець Тетяна Володимирівна
 
 Ймовірно, ви вже чули про те, що обидва ока можуть працювати по-різному, і лише одне з ваших очей можна назвати домінуючим. У медицині існує навіть спеціальний термін для цього – домінантність або домінування одного з очей.
 
Ведуче око дає мозку більшу частину даних для візуальної обробки. Воно з більшою точністю визначає місце розташування об'єктів. Зазвичай цей термін вживають, коли обидва ока добре бачать, просто одне око є ведучим. Але про «домінантне око» також згадують у разі амбліопії («ледачого ока») та косоокості.
 
Перевірте себе
 
1. Витягніть обидві руки вперед і складіть великі та вказівні пальці так, щоб утворився трикутник. Верхній кут між вказівними пальцями – 45 градусів.
 
2. Наведіть трикутник на який-небудь віддалений об'єкт. Це може бути годинник на стіні або дверна ручка. Обидва очі відкриті. Предмет розташований посеред трикутника.
 
3. Закрийте одне око, наприклад, ліве.
 
4. Якщо об'єкт залишається в центрі, а ваше відкрите око – праве, то воно є домінуючим. Якщо об'єкт більше не в центрі або зовсім вийшов за його межі, ваше провідне око – ліве.
 
 

                    

 
 
Можна зробити ще один аналогічний тест
 
1. Витягніть одну руку, піднявши один палець вгору (великий або вказівний).
 
2. Знайдіть на видаленні який-небудь об'єкт і закрийте його пальцем, очі при цьому відкриті. Вам може здатися, що палець зникає, це нормально.
 
3. Закривайте очі по черзі.
 
4. Око, при якому об'єкт все ще прихований пальцем (друге око закрите), і є домінуючим.
 
Обидва тести називаються прицільними за аналогією з «прицілом» гвинтівки. Вони елементарні та назвати їх стовідсотково точними не можна – багато також залежить від вашої ведучої руки й інших чинників (про це трохи пізніше). Можна пройти більш точне тестування зору за допомогою спеціальних апаратів, що є в нашій клініці.
 
Домінування очей і рук
 
На те, яке око домінує, може вплинути і те, лівша ви або правша. Дослідження свідчать, що близько 90% людей активніше використовують праву руку, і також ведуче око у 67% – праве. Але все ж точно сказати, що у лівшів «працює» активніше ліве око, а у правшів праве – не можна.
 
Чи буває таке, що жодне око не домінує?
 
Буває і таке, що чітко виявити одне домінантне око не можна. Нерідко в різний час і за різних умов, при виконанні різних завдань, то одне око бере на себе цю місію, то інше. Трапляється, що при проведенні тесту з трикутником обрана ціль ніколи не виявляється по центру. У деяких людей чіткіше виражено домінування, а в інших слабше.
 
Багато що залежить і від особливостей роботи мозку. Зорова кора – це та ділянка мозку, в якій відбувається процес обробки візуальних даних. У ній можна виділити смуги нейронів, що називаються домінуючими стовпчиками. Вчені вважають, що ці лінії нервових клітин потрібні, головним чином, для введення інформації від правого та лівого ока. Саме від таких смуг і залежить якість бінокулярного зору, тобто коли зображення, отримані з двох очей, зливаються в єдину картину.
 
Також вчені висловлюють думку, що ці смуги можуть бути пластичними та частково перекривати одна одну. І з цієї причини домінантність очей може чергуватися або бути нечітко вираженою.
 
Навіщо нам знати, яке око ведуче?
 
Чи є практичний сенс у визначенні домінантного ока? Безумовно. Це важливо, якщо ви займаєтеся спортом, любите постріляти або фотографуєте.
 
Розглянемо для початку стрілянину. Точність стрільби дуже сильно залежить від того, яким ви оком прицілюється. Отже, якщо ви весь час промахується мимо цілі, можливо, пора використовувати інше око. Може бути і так, що ваше домінуюче око та домінуюча рука – протилежні. Це називається перехресним домінуванням. Знаючи ці особливості, ви з більшою ймовірністю потрапите точно в ціль.
 
При перехресному домінуванні краще дивитися в обидва ока до того моменту, як ви натиснете на курок. Таким чином, вам вдасться використовувати всі можливості периферичного та просторового зору. Закрийте ліве око при перехресному домінуванні безпосередньо перед пострілом, так ви налаштуєте чіткість в останню секунду, аби потрапити точно в ціль.
 
Знати особливості свого зору потрібно і для того, щоб робити фото – найкраще дивитися у видошукач фотокамери «правильним» оком, будь то «дзеркалка» або плівковий фотоапарат. У такому випадку ви отримаєте більш точну попередню картинку до того, як зробити знімок. Інакше – деякі деталі можуть виїхати за межі кадру.
 
Домінуюче око є важливим і при грі з м'ячем – наприклад, при грі в бейсбол або софтбол. Для вдалого кидка вам необхідно чітко відстежувати те, як відбувається обертання м'яча, з якою швидкістю він летить та його положення в просторі. Це ж стосується і крикету.
 
Дуже важливо бути в курсі, яке око у вас робоче, при грі в гольф. Ви будете більш ефективно використовувати можливості свого тіла, щоб зробити вірний удар і візуалізувати політ м'яча потрібною траєкторією, якщо правильно встанете та повернете голову.
 
Якщо ви професійно займаєтеся спортом і хочете вдосконалити свої спортивні результати, ви можете відвідати офтальмолога, який спеціалізується саме на цих аспектах зору!
 

 

 

МИ ЗНАЄМО ПРО ЗІР УСЕ!

Задайте питання лікарю-офтальмологу

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Клініка АЙЛАЗ www.ailas.com.ua
04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1
Тел.: 0(44) 364 10 01

Статья защищена законом об авторских и смежных правах. При использовании и перепечатке материала активная ссылка на портал о здоровом образе жизни hnb.com.ua обязательна!


Отзывы и комментарии (0)
Добавить комментарий
Интересно про здоровье:
© 2008-2024 Все права охраняются законодательством Украины. Использование материалов HnB.com.ua разрешается при условии размещения ссылки (для интернет-изданий гиперссылка, не закрытая для индексации поисковыми системами) на HnB.com.ua.