Войти

Вплив попперсів на зір

Так звані попперси, популярні клубні та вуличні наркотики і афродизіаки, виявилися небезпечними для здоров'я своїх споживачів через те, що їх діюча речовина руйнує сітківку ока, заявляють вчені в статті, опублікованій в British Journal of Ophthalmology.лікар-офтальмолог медичного центру «АЙЛАЗ» Рабок Тетяна Миколаївна
 
Попперси є одними з найбільш популярних і доступних наркотиків,  збуджуючих засобів у «вуличному» і «клубному» середовищі Великобританії та інших країн Заходу. Як і багато інших напівлегальних наркотичних засобів, вони з'явилися на початку 20 століття як засіб від хвороб серця та судин, а також проти отрути від отруєння ціанідами, і лише потім стали використовуватися в немедичних цілях.
 
Їх ключовим компонентом є так звані алкіл-нітрили – з'єднання оксиду азоту та спиртів, що легко випаровуються при контакті з повітрям. На відміну від інших наркотиків, вони діють не на мозок, а на судини, розширюючи їх та надаючи розслаблюючу дію. З цієї причини попперси поки не заборонені законом і можуть легально продаватися в магазинах, не дивлячись на неодноразові спроби їх заборонити.
 
У 2006 році виробники таких засобів були змушені перейти на нову речовину, ізопропілнітріт, оскільки «оригінальні» попперси на базі ізобутілнітріта були заборонені через те, що вони викликають рак.
 
Приблизно в цей же час серед наркоманів і медиків, які їх лікують, почали поширюватися чутки про те, що нові види попперсів викликають проблеми із зором.
 
Розслідуючи ці розповіді, вчені налагодили контакти з 12 любителями попперсів, частина з яких відчувала подібні проблеми, та всебічно вивчили стан їхніх очей і сітківки. Паралельно вони проаналізували хімічний склад тих марок наркотику, які вживали їх підопічні, намагаючись зрозуміти, що саме викликало негативні ефекти – самі алкіл-нітрили або якісь «смакові» добавки.
 
Як виявилося, проблеми із зором відчували тільки ті британці, які вживали попперси на базі ізопропілнітріта. Його вдихання, судячи з усього, призводить до появи «мертвих плям» на сітківці та інших масштабних порушень в її роботі, що, в кінцевому підсумку, призвели б до розвитку сліпоти, якби підопічні Берона не відмовилися від прийому цих засобів.
Поки вчені не знають, чому це відбувається, однак вони вважають, що попперси вбивають клітини сітківки, стимулюючи синтез оксиду азоту всередині них, великі кількості якого є токсичними для фоторецепторів. Перевірити це можна буде тільки в ході подальших експериментів за участю тварин.
 
До отримання цих результатів вчені закликають виробників попперсів припинити використовувати ізопропілнітріт, а уряд Великобританії – подумати над тим, чи варто заборонити вільний продаж подібних засобів, оскільки вони не є безпечними для здоров'я споживачів. 

 

МИ ЗНАЄМО ВСЕ ПРО ВАШІ ОЧІ!

Задайте питання лікарю-офтальмологу

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Клініка АЙЛАЗ www.ailas.com.ua
04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1
Тел.: 0(44) 364 10 01

Статья защищена законом об авторских и смежных правах. При использовании и перепечатке материала активная ссылка на портал о здоровом образе жизни hnb.com.ua обязательна!


Отзывы и комментарии (0)
Добавить комментарий
Интересно про здоровье:
© 2008-2024 Все права охраняются законодательством Украины. Использование материалов HnB.com.ua разрешается при условии размещения ссылки (для интернет-изданий гиперссылка, не закрытая для индексации поисковыми системами) на HnB.com.ua.