Войти

Ускладнення на очах після COVID-19

Коронавірус може вражати судини очей, викликаючи пошкодження сітківки.лікар-офтальмолог вищої категорії медичного центру  АЙЛАЗ  Поплавець Олена Володимирівна
 
Тромбози вен і артерій сітківки проявляються зниженням зору. Також у перехворілих, про що відзначають наші лікарі, спостерігаються такі симптоми, як спазми очних м'язів і запалення зорового нерва. Небезпеку інфекції для зору підтверджують і міжнародні дослідження. Зокрема, вчені з КНР повідомили, що виявили вірусну РНК SARS-CoV-2 в частині зразків сітківок пацієнтів з COVID-19, які, на жаль, не змогли перенести хворобу.
 
Вчені з лабораторії стовбурових клітин і регенерації сітківки очної лікарні Медичного університету Веньчжоу в Китаї опублікували огляд, в якому узагальнили всі наявні матеріали про очні хвороби, що викликає коронавірус. Автори вказали на ключову роль двох рецепторів, через які SARS-CoV-2 може вражати зорову систему.
 
В чому небезпека?
 
«Аерозолі, інфіковані вірусом, потрапляють на поверхню ока та пізніше можуть потрапити в дихальну систему через носослізну систему. В якості медіатора для проникнення вірусу в клітину-господаря виступає рецептор ACE2 (основні “вхідні ворота” в клітини людини), що також експресується в сітківці», –  сказано в тексті статті. З цього автори зробили висновок, що SARS-CoV-2 може завдати шкоди сітківці.
 
Другий рецептор, через який вірус проникає в очі, – CD147. Це білок з сімейства імуноглобулінів, що, в тому числі, запускає роботу металопротеїназ – білків, що перебудовують зовнішньоклітинну речовину в тканинах. SARS-CoV-2 може зв'язуватися з рецептором на поверхні клітин. В очах він експресується на поверхні паличко-колбочкових клітин.
 
  • Вчені прийшли до висновку, що коронавірус може поширюватися через сльози та аерозолі. Тому необхідні додаткові дослідження очних хвороб, викликаних інфекцією, вважають автори роботи. COVID-19 може викликати порушення зорової системи. Мова про ураження очної поверхні (при кон'юнктивітах), зміни на сітківці, запалення й тромбози судин очей.
  • Коронавірус може вражати судини очей, викликаючи мікросудинні пошкодження сітківки. Вони проявляються таким чином: запаленням по типу васкуліту та станом гіперкоагуляції (синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання). Запалення найчастіше проявляється закаламученнями в склоподібному тілі, змінами на сітківці. Тромбози вен та артерій сітківки проявляються зниженням зору, іноді зміною поля зору.
 
Наскільки оборотні ці порушення, залежить від тяжкості захворювання, індивідуальних особливостей організму, своєчасності візиту до лікаря.
 
Сьогодні відомо більше 150 різновидів вірусів, здатних викликати захворювання очей. Це, зокрема, вірус герпесу, аденовіруси, цитомегаловірус, віруси краснухи, кору, вітряної віспи, мононуклеозу. До подібних патогенів сприйнятливі і дорослі, і діти. В результаті інфікування можуть виникати блефарити, кон'юнктивіти, кератити, увеїти, хоріоретиніти. Можливе ураження кон'юнктиви, рогівки, судинної оболонки очей і сітківки.
 
Як захищатися?
 
Нова коронавірусна інфекція впливає і на імунну систему, викликаючи аутоімунні реакції з боку багатьох органів і тканин, в тому числі очей. Вже описані випадки аутоімунних васкулітів сітківки, при яких деякі пацієнти відзначають зниження зору, вже досить давно перехворівши на коронавірусну інфекцію. Також про погіршення повідомляють ті, хто переніс COVID-19 з початковою стадією катаракти. При офтальмологічному обстеженні підтверджувалося: закаламучення кришталика прогресувало.
 
За рахунок ураження судин частим ускладненням може бути погіршення зору відразу на кілька одиниць. Тому важливо вчасно призначити терапію.
 
Для захисту очей медики рекомендують частіше бувати на свіжому повітрі та дотримуватися заходів безпеки: носити не тільки маски і рукавички, але і захисні окуляри, а також не чіпати очі брудними руками. При скаргах на зниження зору, появу плям перед очима, спотворення ліній, звуження полів зору необхідно відразу звертатися до лікаря.
 
 

 

 

МИ ЗНАЄМО ПРО ЗІР УСЕ!

Задайте питання лікарю-офтальмологу

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Клініка АЙЛАЗ www.ailas.com.ua
04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1
Тел.: 0(44) 364 10 01

Статья защищена законом об авторских и смежных правах. При использовании и перепечатке материала активная ссылка на портал о здоровом образе жизни hnb.com.ua обязательна!


Отзывы и комментарии (0)
Добавить комментарий
Интересно про здоровье:
© 2008-2024 Все права охраняются законодательством Украины. Использование материалов HnB.com.ua разрешается при условии размещения ссылки (для интернет-изданий гиперссылка, не закрытая для индексации поисковыми системами) на HnB.com.ua.