Войти

Підступний ворог наших очей – цукровий діабет (частина 2)

Цукровий діабет, на жаль, впливає на стан очей і може викликати набряк центральної сітківки, що має назву діабетичний макулярний набряк (ДМН). лікар-офтальмолог медичного центру вищої категорії «АЙЛАЗ»

Калашнікова Ольга Олегівна

Для правильної та своєчасної діагностики цього стану не достатньо тільки досвіду лікаря, потрібно використання новітнього діагностичного обладнання. Саме такий підхід надає змогу поставити вчасно діагноз і, відповідно, почати лікування. Методів лікування теж декілька й вибір того, що буде ефективним саме для вас, залежить від результатів сучасної повної діагностики. 

Як діагностується діабетичний макулярний набряк? Як підібрати ефективне лікування?

Про це – прямо зараз!

Щоб діагностувати діабетичний макулярний набряк, ваш офтальмолог спочатку проведе розширене дослідження очей, яке також називають дослідженням сітківки. Це передбачає закапування очних крапель в очі, щоб ваші зіниці розширилися та залишалися відкритими, коли лікар світить вам в очі, аби побачити сітківку.

Ваш лікар може також провести або запропонувати такі тести:

   -   оптичну когерентну томографію (ОКТ)

За допомогою ОКТ спеціальний апарат сканує вашу сітківку та надає детальне уявлення про її товщину. Цей тест вимірює величину макулярного набряку;

   -   флюоресцентну ангіографію 

Для цього тесту барвник вводиться в руку та рухається кровоносними судинами. Лікарі використовують спеціальну камеру, щоб зробити знімки сітківки, коли барвник рухається її кровоносними судинами. Цей тест може допомогти лікарю визначити ступінь пошкодження макули;

   -   ангіо-ОКТ

Це діагностичний тест останнього покоління, що надає нам дуже важливу інформацію про стан кровообігу сітківки, дозволяє аналізувати судинну систему ока на різній глибині, візуалізує кровоносні судини кожного шару сітківки, судинної оболонки та диску зорового нерва. Ангіо-ОКТ – безконтактний метод і його можна повторювати без жодних ризиків безліч разів. Сьогодні цей метод є невіддільним для контролю стану сітківки при цукровому діабеті.

Варіанти лікування та медикаментозні засоби при діабетичному набряку макули

Те, яке лікування діабетичного набряку сітківки порекомендує лікар, залежатиме від загального стану вашого здоров’я, ступеня тяжкості захворювання та інших чинників. Важливо пам’ятати, що хороший контроль рівня цукру в крові та здоровий спосіб життя є важливими для успішного результату лікування.

Ліки

Для лікування діабетичного набряку макули застосовують певні ліки:

   -   блокатори чинника зростання ендотелію (анти-VEGF)

Ці ліки вводять у вигляді ін’єкції в око. Вони блокують розвиток нових, аномальних кровоносних судин і допомагають контролювати витік рідини з пошкоджених судин. Зазвичай потрібно кілька ін’єкцій.

За даними Американської діабетичної асоціації, анти-VEGF препарати наразі вважаються препаратами першої лінії для лікування більшості випадків набряку макули, що погіршує зір.

Серйозні побічні ефекти трапляються рідко, але можуть включати інфекцію, запалення ока, кровотечу чи відшарування сітківки.

   -   кортикостероїди

Стероїди можуть зменшити запалення в оці. Зазвичай їх вводять у вигляді ін’єкції в око або у вигляді ін’єкційного очного імплантату, що вивільняє препарат з часом.

Згідно зі статтею, опублікованою у квітні 2018 року в Canadian Journal of Diabetes, стероїди можуть підвищити ризик розвитку глаукоми чи катаракти, тому вам слід обговорити з лікарем всі «за» та «проти» цього типу ліків.

Лазерне лікування

Процедура під назвою фокальна лазерна хірургія може бути використана для закриття кровоносних судин, що протікають при діабетичному макулярному набряку. Вона також може сповільнити або зупинити зростання нових кровоносних судин, які здатні спричинити подальше пошкодження сітківки.

Мета лазерного лікування сітківки – захистити зір, що ви маєте, та запобігти втраті зору в майбутньому. Один з ризиків фокального лазера полягає в тому, що він може залишити постійні сліпі плями у вашому зорі, згідно з даними організації «Запобігання сліпоті». 

Хірургічне втручання

Ваш лікар може порекомендувати операцію, якщо ваш стан викликаний тим, що склоподібне тіло (гелеподібна рідина, яка заповнює око) тягне за собою макулу, призводячи до її відшарування та крововиливів. У цьому випадку для відновлення нормальної форми макули може бути використана операція, що називається вітректомія.

У клініці «АЙЛАЗ» використовуються всі методи сучасної діагностики та  лікування захворювань сітківки при діабеті.

Детальне сучасне й комфортне обстеження дозволить виявити всі особливості вашого стану та обрати найбільш бажане для вас лікування.

Тож розв’язуймо проблему разом!

Читайте наступну частину публікації – частину 3 

Читайте попередню частину публікації – частину 1

ВІРИМО У ЗСУ! ПРАЦЮЄМО НА СВОЄМУ РОБОЧОМУ МІСЦІ!

Поставте питання лікарю-офтальмологу


Клініка АЙЛАЗ www.ailas.com.ua
04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1
Тел.: 0(44) 364 10 01

Статья защищена законом об авторских и смежных правах. При использовании и перепечатке материала активная ссылка на портал о здоровом образе жизни hnb.com.ua обязательна!


Отзывы и комментарии (0)
Добавить комментарий
Интересно про здоровье:
© 2008-2024 Все права охраняются законодательством Украины. Использование материалов HnB.com.ua разрешается при условии размещения ссылки (для интернет-изданий гиперссылка, не закрытая для индексации поисковыми системами) на HnB.com.ua.