Войти

Інтраопераційний нейромоніторинг гортанних нервів

Операції на шиї, насамперед втручання на щитоподібній і прищитоподібних залозах, супроводжуються високим ризиком пошкодження гортанних нервів (нижніх – поворотних, і зовнішньої гілки верхніх).загальний та ендокринний хірург, доктор медичних наук,

професор, хірург вищої категорії клініки CitiDoctor С.М. Черенько

 Такі ускладнення операцій призводять до втрати голосу, проблем з ковтанням, а при двобічних пошкодженнях – неможливості дихати без трахеостоми. Частота подібних ускладнень може сягати 10-20 %, залежить від досвіду хірурга та штучно применшується через відсутність об’єктивного контролю шляхом ларингоскопії.

Запорукою мінімізації подібних ускладнень є анатомічна техніка оперування, візуалізація та обережне ставлення до гортанних нервів, а також застосування сучасних інструментальних методів, а саме – електрофізіологічного інтраопераційного нейромоніторингу гортанних нервів. Останній був вперше запропонований ще в 70-х роках ХХ ст., але впроваджений у клінічну практику з кінця 90-х років. Зараз використання IONM (intraoperative neuro-monitoring) стало стандартом в ендокринній хірургії.

Його застосування визнано необхідним компонентом тиреоїдних операцій і навіть самої можливості акредитації хірургічних установ в Європі, що засвідчено рекомендаціями Європейської Спілки Ендокринних Хірургів (ESES; маю честь представляти Україну в цій організації) в 2019 р. в Гранаді (Іспанія). Лідирує у застосуванні IONM Німеччина та весь Євросоюз (понад 90% операцій), 23 тиреоїдних операцій з використанням IONM проводять у США та Великій Британії. Навіть у Туреччині законодавчо визнано необхідним використання цього приладу в повсякденній практиці ендокринних хірургів. На жаль, в Україні тільки декілька клінік демонструють прихільність цій методиці, що ставить пацієнтів під загрозу таких серйозних ускладнень, як парез і параліч гортані, порушення ковтання та дихання.

В останній раз проблему застосування нейромоніторингу гортанних нервів і його вдосконалення було обговорено на Всесвітньому конгресі з раку щитоподібної залози в Лондоні (WCTC-2023), де було узагальнено результати багатоцентрових досліджень та наголошено на безумовній корисності цих приладів, що можуть як контролювати безпосередньо гортанні нерви в операційній рані шляхом їх прямої стимуляції електричним струмом малої величини, так і використовувати так званий безперервний нейромоніторинг (Continuous neuromonitoring) шляхом зняття сигналу з голосових зв’язок при постійному подразненні блудних нервів (n.vagus). 

Принципова схема застосування IONM

Принципова схема застосування IONM

Сутність методики полягає у реєстрації сигналів з гортанного нерва (який подразнюється стимулами малого електричного струму через тонкий зонд, що знаходиться у руці хірурга) спеціальною інтубаційною анестезіологічною трубкою з електродами, які дотикаються до голосових складок у гортані.

Мій персональний досвід застосування IONM почався з візиту в Київ у 2004 р. мого колеги та засновника технології нейромоніторингу гортанних нервів професора Gregory Randolph (Harvard Medical School, Boston, MA) з «подарунковим» варіантом обладнання в спеціальній валізі.

впровадження методу в Україні

Потім були десятки контактів з фахівцями різних країн, впровадження методу в Україні. Далі було запрошення на перший Всесвітній конгрес з раку щитоподібної залози в Торонто (WCTC-2009), де вже я ділився своїм досвідом. У 2011 році в журналі «Laryngoscope» вийшов перший Міжнародний протокол застосування нейромоніторинга в тиреоїдній і паратиреоїдній хірургії, одним зі співавторів якого був і я (Electrophysiologic Recurrent Laryngeal Nerve Monitoring During Thyroid and Parathyroid Surgery: International Standards Guideline Statement), що згодом переглядався та доповнювався.

перший Міжнародний протокол застосування нейромоніторинга

Зараз у хірургічному центрі «СІТІ ДОКТОР» ми застосовуємо вже другий варіант інтраопераційного електронейромоніторингу гортанних нервів (фірми Dr. Langer, Німеччина), що показав свою надійність і корисність в операціях на шиї. Методика потребує чіткої взаємодії з командою анестезіологів, що гарантує вірну інсталяцію інтубаційної трубки та електродів.

Сучасна операція при патології щитоподібної та прищитоподібних залоз має обов’язково супроводжуватися застосуванням нейромоніторингу гортанних нервів не тільки у пацієнтів з «голосовими» професіями, не тільки у випадках повторних і складних операцій, а й у всіх хворих, які хочуть зберегти своє здоров’я та якість життя.

Звертайтеся до кол-центру клініки «СІТІ ДОКТОР», щоб дізнатися більше та записатися на консультацію.

CitiDoctor – хірургічний центр повного циклу.

Пацієнт понад усе: боротьба за ваше здоров`я без компромісів!

Задати питання

Задайте питання лікарям та отримуйте відповідьХірургічний центр повного циклу CitiDoctor https://citidoctor.ua

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 333 48 85

Статья защищена законом об авторских и смежных правах. При использовании и перепечатке материала активная ссылка на портал о здоровом образе жизни hnb.com.ua обязательна!


Отзывы и комментарии (0)
Добавить комментарий
Интересно про здоровье:
© 2008-2024 Все права охраняются законодательством Украины. Использование материалов HnB.com.ua разрешается при условии размещения ссылки (для интернет-изданий гиперссылка, не закрытая для индексации поисковыми системами) на HnB.com.ua.