Войти

Ацетонемічний синдром у педіатрії

Лікарі клініки «СІТІ ДОКТОР» розвовідають, що таке ацетонемічний синдром (АС)?Його синоніми в медиціні – це недіабетичний кетоацидоз, ацетонемічне блювання, циклічний ацетонемічний синдром, синдром циклічного ацетонемічного блювання (ЦАБ), синдром циклічного блювання (CyclicVomitingSyndrome – CVS), а іноземними педіатрами визначається також як «періодичний синдром» і навіть «черевна епілепсія», «автономна епілепсія», «конвульсивний еквівалент» і «мігрень, що поєднується з нудотою та блюванням».

Чого сьогодні згадуємо про це захворювання? У клініці «СІТІ ДОКТОР» працюють лікарі-педіатри, до нас звертаються батьки, чиї діти страждають від хвороб сучасних реалій – це екологічне забруднення, порушення метаболізму, довготривале користування гаджетами без перерви, відсутність прогулянок на свіжому повітрі та стрес, викликаний країною-агресором, що забрала наше мирне життя.

Тому звертаємо увагу, що АС є патологічним станом у дітей через:

   -   зниження інтенсивності процесів утилізації кетонових тіл;

   -   менша кількість запасів глікогену в печінці при вищому рівні метаболізму.

Важливо! АС трапляється у 4-6% дітей віком від 1 до 12-13 років, а у пубертатному періоді він припиняється.

Розрізняють первинний і вторинний АС.

Первинний АС може виникнути:

   -   коли дитина неправильно харчується, наприклад тривалий час споживає лише продукти з надмірним вмістом жиру;

   -   коли дитина не дотримується дієти (якщо така була надана лікарем);

   -   коли дитина голодує.

Перша ознака захворювання – блювання. Попередній діагноз маленького пацієнта – нервово-артритична конституція, в основі якої лежать порушення пуринового обміну.

Вторинний АС виникає:

   -   при інфекційних захворюваннях;

   -   при патологіях ендокринної системи;

   -   при ураженні ЦНС;

   -   при порушенні роботи печінки або ШКТ;

   -   при порушенні мікрофлори кишківника. 

Вторинний АС – це кетоз, що має чіткий чинник, який провокує та призводить до енергетичного дефіциту. 

Симптоматика при перших днях захворювання, що повинна примусити батьків терміново звернутися до лікаря:

   -   блювання 1-5 днів (навіть при спробі попити або поїсти);

   -   наявність запаху ацетону з рота дитини;

   -   інтоксикація – блідість шкіри, підвищення температури тіла до 37,5-38,5°С;

   -   в’ялість, слабкість, сонливість.

При проведенні диференційної діагностики синдрому ЦАБ ми насамперед виключаємо гостру хірургічну патологію та кишкові інфекції, що потребують нагляду хірурга, проведення бактеріологічного й вірусологічного обстеження. Саме тому в клініці «СІТІ ДОКТОР» ми працюємо над кожним кейсом декількома спеціальностями, щоб забезпечити максимально точне та ефективне лікування.

Лікування проводиться лікарем-педіатром.

1 етап – боротьба з кетонемічним кризом.

1. У випадках помірного кетозу без суттєвого зневоднення, водно-електролітних розладів і неконтрольованого блювання на початку кризи показані оральна регідратація (солодкий чай з лимоном, негазована лужна мінеральна вода «Лужанська», «Боржомі», «Поляна Квасова», а також сольові розчини Регідрон, Гастроліт, фруктові соки) та дієтотерапія з обмеженим вмістом жирів і високим рівнем легкозасвоюваних вуглеводів.

2. У разі більш виразних проявів кетозу лікують у стаціонарі, вживаючи таких заходів:

а) при початкових симптомах ацетонемічного кризу або його передвісниках доцільно проводити промивання кишківнику 1-2% розчином натрію гідрокарбонату (1 чайна ложка питної соди на склянку води);

б) у першу добу дитину бажано не годувати, а давати їй рідину кожні 10-15 хвилин у вигляді солодкого чаю з лимоном, негазованої лужної мінеральної води («Лужанська», «Боржомі», «Свалява», «Поляна Квасова» тощо), 1-2% розчину питної соди (натрію гідрокарбонату), комбінованих розчинів для оральної регідратації (Регідрон, Гастроліт тощо) об’ємом не менше 100 мл/кг маси тіла на добу;

в) з другої доби починають обережно годувати продуктами, що містять легкозасвоювані вуглеводи та мінімальну кількість жиру – рідкою манною, вівсяною або рисовою кашами, сухариками, галетним печивом, картопляним пюре на воді, овочевим супом, печеним яблуком. Приймання їжі – часте та невеликими порціями. Пізніше в раціон харчування можна ввести гречану або пшеничну кашу, парові котлети, рибу.

Медикаментозна терапія на цьому етапі включає призначення:

   -   дротаверину (дітям від 1 до 6 років – 10-20 мг 2-3 рази на добу, дітям шкільного віку – 20-40 мг 2-3 рази на добу);

   -   пінаверію броміду (після 5 років – 50-100 мг/добу);

   -   ентеросорбентів (у віковій дозі).

Використання діосмектину у зв’язку із затримкою випорожнення у хворих недоцільне.

Профілактика

1. Все починається з мами. Вагітним потрібен збалансований режим харчування, що виключає продукти з алергізуючою дією. Доцільно обмежити вживання цільного молока, яєць, солодощів, картоплі, виробів з борошна, міцних бульйонів для здоров’я майбутньої дитини.

2. Діти з аномаліями конституції потребують тривалого грудного вигодовування та якомога пізнішого введення прикорму. Розширювати раціон харчування малюків слід обережно, краще за все з веденням харчового щоденника. Обов’язково включати у раціон кисломолочні суміші. Дітей з АС не слід перегодовувати, слід обмежити вживання м’яса, насамперед жирних сортів, ковбас, копченостей, смажених котлет, сметани, вершкового масла, розширювати дієту та забезпечувати енергетичну цінність харчування завдяки овочам і фруктам, виключаючи шпинат, щавель, зелену квасолю. Не рекомендується вживати продукти та страви з печінки, мізків, нирок, що багаті на пурини.

3. Необхідно дотримуватися тактики застережливого проведення щеплень із попередньою підготовкою, дотриманням інструкції та календаря щеплень, що повинен бути індивідуалізованим. Для дітей з АС потрібне достатнє перебування на свіжому повітрі, регулярні дозовані фізичні навантаження без перевтомлення; загартовування та заняття у басейні також будуть корисними; достатній для свого віку сон; харчування має бути за можливості дрібним, необхідно уникати тривалих перерв між прийманнями їжі.

Таким чином, медичний центр «СІТІ ДОКТОР» повністю відкритий до співпраці з батьками – як під час персональної консультації, так і онлайн. Будь ласка, не займаєтеся самолікуванням та дбайте про свою дитину вчасно. Здоров’я – це найцінніше, що в нас є. Піклуймося про себе та своїх рідних!

Ставте ваші питання та записуйтеся на консультацію до клініки CitiDoctor за номером тел.: +38 044 333 48 85.

Долучайтеся до наших сторінок у соціальних мережах Facebook та Instagram, щоб отримувати найсвіжіші новини й повідомлення про спецпропозиції.

CitiDoctor – хірургічний центр повного циклу.

Пацієнт понад усе: боротьба за ваше здоров`я без компромісів!

Задати питання

Задайте питання лікарям та отримуйте відповідьХірургічний центр повного циклу CitiDoctor https://citidoctor.ua

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 333 48 85

Статья защищена законом об авторских и смежных правах. При использовании и перепечатке материала активная ссылка на портал о здоровом образе жизни hnb.com.ua обязательна!


Отзывы и комментарии (0)
Добавить комментарий
Интересно про детей:
© 2008-2024 Все права охраняются законодательством Украины. Использование материалов HnB.com.ua разрешается при условии размещения ссылки (для интернет-изданий гиперссылка, не закрытая для индексации поисковыми системами) на HnB.com.ua.